ICM - Rada Naukowa
Wyjście


Skład Rady
Naukowej


Komisje
Rady


Uchwały
Rady


Głosowania
Rady


Głosowanie
Elektroniczne


posiedzenie
27 lutego 2003


posiedzenie
16 maja 2003


posiedzenie
27 lutego 2004 (plik pdf)


posiedzenie
14 maja 2004 (plik pdf)



posiedzenie
29 października 2004



posiedzenie
1 lipca 2005



posiedzenie
21 października 2005



posiedzenie
11 listopada 2005



Protokół z posiedzenia Rady Naukowej ICM

W dniu 16 maja 2003 r. odbyło się posiedzenie Rady Naukowej ICM, któremu przewodniczył prof. Iwo Białynicki-Birula.

Lista obecności w załączeniu.

Program posiedzenia przewidywał następujące punkty:

  1. Zadania i rola ICM w perspektywie 5 lat:
    • wprowadzenie
    • dyskusja
    • przygotowanie stanowiska Rady.
  2. Uzupełnienie prezentacji nowej struktury zarządzania ICM.
  3. Wspólne inicjatywy z IWR, Uniwersytet w Heidelbergu:
    • przedstawienie programu
    • propozycja zasad realizacji
    • dyskusja, powołanie zespołu (komisji) Rady ds. wspólnego programu doktorskiego.
  4. Zadania dydaktyczne ICM (dyskusja i ewentualne powołanie Komisji ds. dydaktyki).
  5. Działalność naukowa ICM; zasady zatrudniania pracowników naukowych.
  6. Sprawy bieżące.

Na wstępie wręczone zostało powołanie na członka Rady Naukowej prof. Jerzemu Tiurynowi z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Zasygnalizowana została również wymagająca rozstrzygnięcia przez Radę Naukową kwestia powoływania dziekanów wydziałów UW zainteresowanych bliską współpracą z ICM

Ad. 1. Zadania i rolę ICM w perspektywie 5 lat przedstawili prof. M. Niezgódka i B. Lesyng.

Prof. M. Niezgódka odniósł się do obszarów działania ICM, jakimi są:

  1. centrum KDM
  2. centrum programu Biblioteki Wirtualnej Nauki
  3. badania i edukacja w dziedzinie nauk obliczeniowych oraz modelowanie procesów nieliniowych w układach złożonych
  4. upowszechnienie nauki i działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego
  5. aktywny udział w programach międzynarodowych.

Poinformował, że jeszcze w bieżącym roku planowany jest zakup CRAY X1 oraz produkcyjnego klastra obliczeniowego dla centrum KDM. Uruchomienie CRAYa stanowić będzie wielką szansę dla bioinformatyków, zaś klaster umożliwi realizację wielkich zadań obliczeniowych dla grup badawczych o dużych, powtarzalnych potrzebach. Ponadto prof. M. Niezgódka podkreślił niezwykle ważną rolę obszaru edukacyjnego realizowanego i planowanego do realizacji przez ICM, jak np. cykle szkoleń dla grup użytkowników.

Przedstawił stan obecny, perspektywy i problemy związane z funkcjonowaniem Biblioteki Wirtualnej Nauki. Poinformował, że ten rok jest początkiem całkowitego przejścia na model wyłącznie elektroniczny dostępu do literatury naukowej w tych programach, które są realizowane przez ICM (co oznacza, że nie ma obowiązku wykupywania prenumeraty drukowanej, aby uzyskać dostęp do wersji elektronicznej). Ponadto w fazie prototypowej jest stworzenie systemu indeksowania, wyszukiwania i analizy porównawczej, w którym będą mogły być udostępniane polskie wydawnictwa naukowe. Tak szeroki zakres realizowanych zadań wymaga przyjęcia nowych rozwiązań w warstwie legislacyjnej. W tym celu zaproszony został do współpracy zespół kierowany przez wybitnego specjalistę w zakresie prawa autorskiego prof. Jana Błeszyńskiego. Efektem tej współpracy powinna być propozycja spójnego systemu rozwiązań legislacyjnych, w tym umów regulujących funkcjonowanie programu.

Prof. M. Niezgódka przypomniał, że jednym z dylematów, wobec jakich stają zarządzający projektem BWN, jest konieczność dokonywania bardzo selektywnego doboru zasobów ze względu na wielkość środków finansowych niewystarczającą na zakup wszystkich najcenniejszych pozycji. Dlatego jednym z motywów rozszerzenia Rady Naukowej ICM było, żeby Rada zechciała właśnie w tej sprawie przedstawić propozycje. W związku z tym, że prace nad projektem będą się nadal toczyć, prof. M. Niezgódka poprosił, aby osoby zainteresowane zadeklarowały gotowość włączenia się w działanie Rady dotyczące całości programu BWN.

Prof. M. Niezgódka wyraźnie podkreślił, że pozycja ICM zależy nie tylko od serwisów oferowanych, ale też od osiągnięć naukowych ICM. Przypomniał, że dziedzina, w której funkcjonuje ICM (nauki obliczeniowe), nie istnieje w Polsce. W ocenie prof. M. Niezgódki zadaniem strategicznym jest kwestia inicjatywy prowadzącej do tego, aby nauki obliczeniowe jako dziedzina nauki zaistniały w Polsce.

Prof. M. Niezgódka zaznaczył, że w obszarze upowszechniania nauki ICM prowadzi działania, które wykraczają poza środowisko naukowe, a. formuła i założenia programowe tych działań pozwalają usprawiedliwiać wysokie nakłady na całość nauki w tych dziedzinach. Prof. M. Niezgódka zaadresował do ośrodków reprezentowanych przez członków Rady Naukowej propozycję tworzenia wsadów edukacyjnych do internetu (np. archiwum eksperymentów fizycznych, chemicznych, czy biologicznych), które następnie mogłyby się stać częścią programów nauczania (np. zdalnego). Prof. Niezgódka podkreślił, że ICM jest technicznie przygotowany do realizacji takiego projektu, gdyż w trakcie funkcjonowania jest już projekt Akademickiej Telewizji Internetowej, który wymusił przeprowadzenie koncepcyjnych, technicznych i logistycznych działań przygotowawczych.

Profesor zaakcentował potrzebę większego zaangażowania się Rady Naukowej we wszystkie formy działalności ICM i poprosił o podjęcie na tym posiedzeniu dyskusji i odpowiednich decyzji o powołaniu komisji Rady poświęconych wybranym obszarom działania ICM, w tym w szczególności:

  • komisji do spraw doktorskich,
  • komisji do spraw Biblioteki Wirtualnej Nauki,
  • komisji do spraw dydaktyki
  • komisji do spraw oceny kadry naukowej.

Nawiązując do wypowiedzi prof. M. Niezgódki prof. B. Lesyng wyraził opinię, że warunkiem koniecznym odniesienia sukcesu jest bycie dobrym w jakiejś dziedzinie, a serwisy są sprawą dodatkową i np. udział w projektach międzynarodowych wynika z doświadczeń w określonej dziedzinie naukowej. Dlatego, jego zdaniem, elementem decydującym w dłuższej skali czasowej o rozwoju lub stagnacji centrów KDM jest stopień i jakość prowadzenia w nich badań naukowych. Następnie prof. B. Lesyng omówił swoje dalsze przemyślenia zawarte w materiale przygotowanym na posiedzenie RN (materiał w załączeniu), podkreślając w wystąpieniu fakt niepełnego wykorzystania potencjału intelektualnego ICM w obszarach wymienionych w opracowaniu oraz brak samodzielnych pracowników naukowych w dziedzinach wymienionych w opracowaniu. Zwrócił także uwagę zebranych na funkcjonujący obecnie model zatrudniania pracowników naukowych w ICM.

Otwierając dyskusję przewodniczący Rady Naukowej, prof. I. Białynicki-Birula, zaproponował, aby na początku skoncentrować się na tym, czy Rada ma koncepcję, jak ma funkcjonować ICM jako struktura uniwersytecka, która ma realizować cel dydaktyczny, naukowy i techniczno-usługowy.

Prof. J. Komorowski wyraził uznanie i poparł koncepcję przedstawioną przez prof. M. Niezgódkę i B. Lesynga, a następnie wyraził ubolewanie, że w Polsce nauki obliczeniowe nie są uznawane za dziedzinę nauki. Nawiązując do doświadczeń Uniwersytetu w Uppsali stwierdził, że nie wszystko musi być zorganizowane w standardowych strukturach instytutów i wydziału i że powołuje się centra, które skupiają na czas realizacji określonych zadań np. pracowników interdyscyplinarnych, których macierzystym miejscem zatrudnienia pozostaje inna jednostka.

Prof. J. Koronacki stwierdził, że w świetle istniejącej mizerii środków finansowych na działalność statutową bardzo ważne staje się tworzenie sieci naukowych i wspólnych zespołów badawczych. Jego zdaniem, ICM mógłby pełnić rolę koordynatora pracy konsorcjów skupionych wokół pewnych dziedzin badawczych, angażujących badaczy z całej Polski. W ocenie prof. J. Koronackiego taka formuła pracy badawczej jest przyszłością nauki.

Prof. T. Rychter zauważył, że skoro ICM jest jednostką uczelnianą, więc powinien prowadzić zajęcia dydaktyczne, mieć własną kadrę, własnych doktorantów i kształcić w określonej dziedzinie, gdyż w przeciwnym wypadku nie będzie miał prawa do nadawania stopni naukowych. W jego ocenie należy dążyć do tego, aby ICM miał prawo do kształcenia własnej kadry naukowej i prowadzenia własnej dydaktyki tak, aby nie wejść w konflikt z innymi wydziałami Podsumowując swoją wypowiedź prof. T. Rychter stwierdził, że sytuacja ICM jest bardzo skomplikowana, należy więc popracować na koncepcją ICM jako jednostki uniwersyteckiej w ramach obowiązujących przepisów prawnych.

Prof. A. Sokalski poparł wcześniejsze wypowiedzi i stwierdził, że skuteczność takiej “niestandardowej” instytucji jest większa niż klasycznej instytucji zajmującej się jedną dziedziną.

Prof. J. Tiuryn wyraził wątpliwość, czy Rada Naukowa jest właściwym organem do ustalania zasad dalszego funkcjonowania ICM; że raczej jest to sprawa pewnej woli politycznej, a więc stanowiska władz uczelni. Odnośnie kształcenia doktorantów prof. J. Tiuryn stwierdził, że rola ICM powinna sprowadzać się do koordynacji i współpracy z wydziałami, które realizują programy doktoranckie. Z tego względu właściwe byłoby zaproszenie do prac Rady Naukowej dziekanów odpowiednich wydziałów.

Prof. I. Białynicki-Birula podkreślił, że nie uważa za właściwe uruchamiania odrębnego studium doktoranckiego w ICM, bo na ten cel potrzebne są środki (o które bardzo trudno) oraz należy znaleźć odpowiednich kandydatów, których w ocenie profesora nie ma. Dlatego w tym zakresie opowiada się za współpracą z innymi wydziałami.

Prof. R. Adamiak powołując się na przykład Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego afiliowanego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, który jego zdaniem działa w formule zbliżonej do ICM, stwierdził, że kierunek działania ICM jest uzasadniony.

Prof. B. Bojarski podkreślił programowo interdyscyplinarny charakter działalności ICM, w tym studiów doktoranckich w ramach graduate college. Jego zdaniem ten aspekt ma szansę stać się programem badawczym wyróżniającym ICM od innych wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. L. Piela podkreślił rolę twórców ICM, dzięki którym jednostka ta funkcjonuje i przyciąga zdolnych, młodych ludzi, opowiadając się jednocześnie za spontanicznością i otwartością, jaka jest, a nie za zinstytucjonalizowaniem, który może doprowadzić do pewnej fasadowości.

Prof. H. Szymczak powiedział, że jego zdaniem ICM znakomicie nadaje się na lidera sieci naukowej formowanej np. w ramach 6. Programu Ramowego i zasugerował, aby Rada Naukowa zobowiązała ICM, żeby z taką propozycją wystąpił.

Prof. M. Geller przypomniał, że ICM narodził się jako miejsce spotkań przedstawicieli różnych dziedzin, który chcieli uprawiać naukę, a nie jako placówka usługowa. Jego zdaniem, siłą ICM powinno być umożliwienie łączenia różnych dziedzin ze sobą przy wykorzystaniu narzędzi numerycznych. Prof. M. Geller nie sądzi, aby możliwe było utworzenie samodzielnych studiów doktoranckich w ICM - powinno to być na zasadzie współpracy z innymi wydziałami lub ewentualnie tworzenie ruchomych zespołów badawczych.

Prof. I. Białynicki-Birula zauważył, że udostępnianie mocy obliczeniowej ICM może być także źródłem dodatkowych środków finansowych (np. jako zwrot kosztów za grant obliczeniowy w grancie KBN lub w badaniach statutowych).

Powołując się na przykład PCSS prof. R. Adamiak stwierdził, że nie jest możliwe pobieranie opłat za korzystanie z zasobów centrum KDM, jeżeli projekt jest finansowany przez KBN, a ponadto KBN przeznaczył środki na zakup sprzętu do obliczeń dużej mocy.

Prof. A. Sokalski poparł stanowisko prof. Adamiaka, a także podkreślił bardzo ważną rolę dostępu do zasobów BWN oferowanych przez ICM.

Odnosząc się do wcześniejszych wypowiedzi prof. M. Niezgódka wyjaśnił, że środki finansowe z KBN przekazywane są m.in. na możliwość zapewnienia dostępu do mocy obliczeniowych w ICM dla naukowców bez dodatkowych opłat. Zgodził się także, że model funkcjonowania ICM jest karkołomny - że badania naukowe w podstawowej międzywydziałowej jednostce UW realizowane są jakby przy okazji. Postawił więc tezę, że może już czas, aby Minister Nauki zmienił formułę finansowania ICM i aby środki na działalność statutową były wyższe. W tym kontekście podkreślił liczne działania ICM, których wcześniej nikt nie podjął, jak np. BWN czy Festiwal Nauki. Stwierdził także, że paradoks obecnej sytuacji ICM polega również na tym, że w ICM realizowane są działania o charakterze ogólnopolskim, a jednocześnie jednostka ta jest przedmiotem oceny regionalnej jako centrum warszawskie.

Prof. M. Niezgódka podsumował wyrażone w dotychczasowej dyskusji sugestie Rady Naukowej, a mianowicie:

  • rola ICM w konsorcjach (sieciach) badawczych czy edukacyjnych na poziomie doktoranckim - możliwość wniesienia istotnego wkładu przez ICM ,
  • formalizacja nie zawsze jest korzystna, przyjęcie pewnej struktury wirtualnej (przy założeniu racjonalności działań) prowadzi często do znacznie lepszych efektów (powinna zostać zachowana formuła otwartości, gdzie przynależność instytucjonalna ma mniejsze znaczenie)
  • powinna zostać otwarta formuła finansowania, umożliwiająca odbywanie stażów badawczych przez młodych naukowców, szczególnie z kraju.

Ponadto prof. M. Niezgódka zaproponował, aby jeden z punktów najbliższego posiedzenia Rady Naukowej dotyczył oceny działalności części centrum KDM, usytuowanej w Centralnym Ośrodku Informatyki Politechniki Warszawskiej, gdyż - jego zdaniem - w tej dziedzinie jest wiele do zrobienia.

Prof. M. Niezgódka poinformował także o rozesłaniu przez dyr. M. Stroińskiego z PCSS do środowiska naukowego propozycji umowy konsorcjum PIONIER, swoich zastrzeżeniach do jej treści wyrażonych na piśmie i o tym, że zastrzeżenia dotyczą spraw tak ważnych, że - o ile nie zostaną wyeliminowane - uniemożliwią ICM podpisanie tego dokumentu. Jednocześnie prof. M. Niezgódka podkreślił, że sprawą niesłychanie istotną jest, aby środowisko dysponowało siecią o jak najlepszych parametrach, szczególnie wobec takich środków, jakie już zostały przeznaczone z budżetu nauki na tę inwestycję (ok. 115 mln złotych). Tym ważniejsze jest, aby regulacje prawne dotyczące tej sieci były jasne i precyzyjne.

Prof. I. Białynicki-Birula stwierdził, ze jego zdaniem sprawa ta wykracza poza kompetencje Rady Naukowej.

Prof. R. Rudowski zaznaczył, że wypowiada się jako przewodniczący Rady Użytkowników sieci WARMAN i stwierdził, że fakt, iż ICM świadczy usługi dla całego kraju, a nie tylko dla środowiska warszawskiego został przez Radę Użytkowników sieci WARMAN zauważony i poinformował, że w jednej z opinii do wniosku składanego przez ICM do KBN znalazło się sformułowanie, że należy się zastanowić, czy nie byłoby rozsądne powołanie jakiegoś ciała ogólnopolskiego, która by te wnioski opiniowało. Zdaniem prof. Rudowskiego należałoby pomyśleć o wystosowaniu pisma do Ministra Nauki w sprawie problemów z finansowaniem ICM (przypisywaniu wielkości środków przyjmowanych dla ośrodków regionalnych do jednostki o charakterze ogólnopolskim) wraz z propozycją nowego modelu finansowania, uwzględniającego ogólnopolską rolę i zakres działania ICM.

Prof. G. Chałasiński zauważył, że w jego opinii zdanie Rady Naukowej w sprawie inwestycji Pionier jest ważne i potrzebne i Rada Naukowa powinna wskazać, co w jej ocenie jest źle robione.

Ad. 2. Prof. M. Niezgódka krótko przedstawił informację uzupełniającą do przedstawionej na poprzednim posiedzeniu prezentacji nowej struktury zarządzania ICM. Ogrom zadań realizowanych przez ICM oraz plany rozwojowe tej jednostki spowodowały taki rozrost dokumentacji, że stało się to dużym problemem dla zespołu ICM. Bazowanie na administracji ogólnouniwersyteckiej powoduje opóźnienia przekładające się na straty finansowe. W tej sytuacji konieczne stało się zmodyfikowanie struktury zarządzania działalnością bieżącą ICM. Prof. M. Niezgódka poinformował o zatrudnieniu p. Grażyny Omarskiej, której powierzona została funkcja zastępcy dyrektora ds. ogólnych i której obszarem kompetencji jest całokształt bieżącej działalności ICM, tj. administracja, dokumentacja oraz kontrola formalna nad dokumentami tworzonymi w ICM. Jednocześnie p. Ewa Jastrzębska, która dotychczas - oprócz spraw finansowych - zajmowała się także działalnością bieżącą, zajmuje się nadal całą stroną finansową funkcjonowania ICM, a także przygotowaniem wszystkich planów rozwojowych (materiały, projekty), co w świetle istniejących planów i presji czasu jest zadaniem niezwykle pracochłonnym.

Rada Naukowa jednogłośnie zaakceptowała powyższe zmiany strukturalne w ICM.

Ad. 3. Prof. M. Niezgódka przedstawił informację o wspólnych inicjatywach ICM z Interdyscyplinarnym Centrum Obliczeń Naukowych (IWR) na Uniwersytecie w Heidelbergu. Jednym z planów badawczych dotyczących tworzenia struktur otwartych dla celów realizacji badań jest projekt wspólnego wieloletniego programu badań w zakresie modelowania matematycznego układów biologicznych i fizjologicznych. Projekt ten jest w fazie początkowej. Planowane jest wystąpienie o finansowanie tej inicjatywy do niemieckiego Deutsche Forschungsgemeinschaft oraz polskiego Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Program badawczy składa się z pewnej liczby projektów logicznie i funkcjonalnie powiązanych ze sobą o skali czasowej do 12 lat z zasadą opiniowania wniosków i dokonań co 3-4 lata przez międzynarodowy zespół opiniujący.

Prof. I. Białynicki - Birula uznał, że dyskusji na ten temat nie można prowadzić bez udziału przedstawicieli nauk biologicznych i fizjologicznych. Prof. M. Niezgódka poinformował, że prowadzone już były rozmowy z kilkoma przedstawicielami tych dziedzin i kilku znaczących naukowców wyraziło chęć włączenia się, wśród nich członkowie Rady Naukowej.

Następnie prof. M. Niezgódka nawiązał do rozdanej przed posiedzeniem informacji o działalności Międzynarodowego Kolegium Studiów Zaawansowanych (Graduate College), w tym wspólnego programu doktorskiego z dziedziny modelowania, optymalizacji i analizy złożonych procesów, informując, że po stronie polskiej brak jest stabilnego sposobu finansowania. Środki przyznawane na działalność statutową nie umożliwiają prowadzenia konsekwentnych działań w tym zakresie. W celu zobrazowania różnic w podejściu w Polsce i w Niemczech prof. M. Niezgódka poinformował, że Deutsche Forschungsgemeinschaft przyznało już na realizację projektu 116 000 euro, co umożliwia realizację form zbiorowych i indywidualnych współpracy (szczegółowa informacja na ten temat znajduje się na stronach www ICM). Problem polega na tym, że - ze względu na niesformalizowaną sytuację - ICM nie funkcjonuje w polskim systemie jako tradycyjne miejsce prowadzenia programów doktorskich. Prof. M. Niezgódka poprosił o zajęcie stanowiska przez Radę Naukową ICM, a także zaproponował powołanie komisji do spraw programów doktorskich w ICM, która m.in. wygenerowałaby stanowisko, które mogłoby zostać autoryzowane przez całą Radę Naukową i przesłane do Ministra Nauki jako podstawa do ubiegania się o bardziej stabilne finansowanie - jeśli Rada Naukowa uzna to za właściwe.

Prof. I. Białynicki-Birula poprosił o wyjaśnienie, na jakich zasadach został uruchomiony program studiów doktoranckich.

Prof. M. Niezgódka wyjaśnił, że na terenie ICM ok. 12 doktorantów z różnych instytucji realizuje całość swojej pracy badawczej w oparciu o możliwości ICM i uczestniczy w programach badań i innych formach działalności ICM, mając zewnętrzne źródło finansowania lub są to osoby, które są pracownikami ICM, realizują projekt doktorancki pod opieką profesorów pracujących w ICM i będą mieli otwierane przewody w placówkach zewnętrznych (w innych uczelniach, placówkach PAN lub np. na Uniwersytecie w Heidelbergu). Program może zostać uruchomiony dzięki temu, że ICM wspólnie z Instytutem Matematycznym PAN uzyskał status centrum doskonałości, w ramach którego cześć środków została przeznaczona na ten cel.

Prof. R. Adamiak zaproponował kontynuację dotychczasowej współpracy bez nadmiernego formalizmu i struktur - skoro przebiega bez większych zakłóceń.

Prof. J. Bartelski (dziekan Wydziału Fizyki UW, zaproszony na posiedzenie Rady Naukowej) podkreślił bardzo dobre kontakty między Wydziałem Fizyki a ICM i stwierdził, że nie widzi przeszkód, aby program istniał.

Zdaniem prof. B. Lesynga program powinien być otwarty dla wszystkich doktorantów.

Prof. M. Niezgódka poinformował o wcześniejszej rozmowie z prof. I. Białynickim-Birulą oraz prof. B. Lesyngiem na temat możliwych form udrożnienia trybu funkcjonowania programu, w wyniku której zarysowały się propozycje:

  • rozważenia celowości wystąpienia do KBN, aby pewien fundusz zbiorczy na granty promotorskie został powierzony ICM (który byłby rozdysponowywany przy autoryzacji Rady Naukowej ICM - np. mogłaby do tego celu zostać powołana specjalna komisja - wyłoniona ze składu Rady)
  • w istniejącej strukturze nie ma bezpośredniego przełożenia na traktowanie środków, które są, jako funduszu stypendialnego - niezbędne byłyby dodatkowe działania, które mogłyby taką formę umożliwić - do tego czasu można rozważyć zawieranie umów o dzieło w ramach przyznawanych grantów.

Prof. I. Białynicki-Birula wyraził wątpliwość, czy KBN byłby gotów zaakceptować przedstawioną propozycję przekazania uprawnień do rozdziału grantów promotorskich.

Prof. B. Lesyng stwierdził, że można podjąć próbę wystąpienia o zakwalifikowanie tych funduszy jako funduszu stypendialnego (potrzebna byłaby zgoda Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu). Potrzebny byłby regulamin takiego funduszu oraz rada, która by nim zarządzała.

Prof. I. Białynicki-Birula przypomniał zebranym, że w tym punkcie porządku obrad jest jeszcze powołanie komisji Rady ds. programów doktoranckich, proponując jednocześnie, aby nie ograniczać zakresu kompetencji komisji do współpracy tylko z Uniwersytetem w Heidelbergu, lecz rozszerzyć go również na przyszłą współpracę z innymi uczelniami zagranicznymi, jeśli taka współpraca zaistnieje.

Prof. M. Niezgódka zaproponował, aby w skład komisji weszli p. prof. L. Piela i prof. T. Rychter, którzy wyrazili już zgodę na udział w pracach komisji, oraz nieobecny prof. M. Żylicz, z którym prof. M. Niezgódka nie miał możliwości wcześniejszego rozmawiania i ewentualnego uzyskania jego zgody. Oczywiście udział prof. M. Żylicza w pracach komisji byłby uzależniony od jego zgody.

Prof. I. Białynicki-Birula zaproponował, aby w skład komisji wszedł także ktoś z Wydziału Fizyki, np. prof. M. Geller.

Prof. M. Niezgódka stwierdził, że w składzie komisji nie powinny być osoby bezpośrednio związane z ICM, zwracając jednocześnie uwagę, że wśród kandydatów reprezentowany jest pewien obszar nauki z pogranicza chemii i fizyki.

Prof. I. Białynicki-Birula zapytał, czy prof. J. Tiuryn nie zgodziłby się kandydować.

Prof. J. Tiuryn zaproponował kandydaturę dziekana Wydziału Fizyki, jednak prof. I. Białynicki-Birula wyjaśnił, że nie zaproponował tej kandydatury z uwagi na fakt, że

prof. J. Bartelski nie jest jeszcze członkiem Rady Naukowej ICM.

Prof. M. Niezgódka podtrzymał zgłoszone przez siebie kandydatury, zaznaczając, że nie wyklucza to rozszerzenia składu komisji, choć podkreślił, że proponowany skład obejmuje dziedziny programowe.

W wyniku dyskusji postanowiono odłożyć głosowanie i przeprowadzić je elektronicznie.

Prof. T. Rychter stwierdził, że ta inicjatywa ma szansę stać się wzorcową ideą współpracy dwustronnej z różnymi uczelniami.

Prof. R. Adamiak dodał, wszelkie tego typu oddolne inicjatywy są jak najbardziej pożądane i dał jako przykład bardziej sformalizowaną współpracę Polskiej Akademii Nauk z Instytutem Maxa Plancka.

W związku z odłożeniem głosowania (z uwagi na brak zgody prof. M. Żylicza oraz fakt, że prof. J. Bartelski nie jest jeszcze członkiem Rady), prof. M. Niezgódka poprosił o uściślenie, jaki skład komisji będzie przedmiotem głosowania.

W wyniku dyskusji ustalono, że przedmiotem głosowania elektronicznego będzie wyłonienie trzyosobowego składu komisji spośród dotychczas zgłoszonych kandydatów oraz ewentualnych dodatkowych kandydatów zgłoszonych drogą elektroniczną.

Ad. 4 Prof. M. Geller przedstawił zadania dydaktyczne ICM.

Założeniem prowadzonych zajęć jest ich interdyscyplinarny charakter, łączący co najmniej dwie dziedziny. Zajęcia przeznaczone są dla specjalistów, a czasami studentów. Na ogół są to wykłady połączone z ćwiczeniami. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z pakietami oprogramowania, np. Tripos, Accelrys, pakietami do wizualizacji i bazami danych.

Uczestnictwo nie jest sformalizowane - w zajęciach biorą udział studenci różnych wydziałów i uczelni oraz doktoranci i pracownicy naukowi.

W ciągu semestru odbywa się ok. 12 różnorodnych zajęć, głównie są to wykłady z ćwiczeniami laboratoryjnymi lub seminariami.

W dalszej części prezentacji prof. M. Geller przedstawił tematy prowadzonych zajęć.

Po prezentacji prof. I. Białynicki-Birula i prof. J. Tiuryn poprosili o wyjaśnienia uzupełniające do prezentacji. Wyjaśnień udzielił prof. M. Geller i prof. B. Lesyng.

Następnie wywiązała się dyskusja na temat zasad zaliczania dydaktyki do pensum, szczególnie do której jednostki są zaliczane wykłady w ramach pensum. W dyskusji wzięli udział prof. I. Białynicki-Birula, M. Geller, J. Tiuryn, M. Niezgódka, J. Koronacki, R. Adamiak, B. Lesyng.

Prof. M. Niezgódka przypomniał, że - zgodnie z obowiązującym regulaminem - w Radzie Naukowej ICM są już przedstawiciele wydziałów chemii, fizyki i matematyki.

Prof. I. Białynicki-Birula poddał pod głosowanie wniosek, czy Rada Naukowa ICM popiera wniosek, aby rektor UW mianował członkami Rady dziekanów Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Wydziału Fizyki, którzy już wyrazili zgodę na udział w pracach Rady Naukowej.

Prof. M. Niezgódka przedstawił stanowisko kolegium rektorskiego, które poprosiło Radę Naukową ICM o wyrażenie opinii, czy mianowanie ma charakter urzędowy czy merytoryczny. W przypadku, gdyby okazało się, że ma charakter urzędowy, to zostało sformułowane pytanie, dlaczego mają być pominięci dziekani innych wydziałów zainteresowanych współpracą z ICM (w szczególności wydziałów eksperymentalnych).

Prof. I. Białynicki-Birula stwierdził, że proponowani dziekani występowaliby jako profesorowie Uniwersytetu kompetentni w sprawach, będących przedmiotem obrad Rady i obaj doskonale pasują do profilu ICM.

W drodze głosowania wszyscy obecni członkowie Rady wypowiedzieli się za przyjęciem wniosku sformułowanego przez Przewodniczącego Rady Naukowej ICM.

Ad. 5. Zasady zatrudniania pracowników naukowych

Prof. M. Niezgódka zaproponował powołanie komisji ds. kadry naukowej, aby można było wprowadzić regułę wyrażania opinii przez Radę Naukową w odniesieniu do kandydatów na pracowników naukowych oraz aby można było okresowo oceniać stan działalności naukowej ICM. Na członków komisji prof. M. Niezgódka zaproponował prof. G. Chałasińskiego,W. Zagórskiego i M. Różyczkę, informując, że wyrazili zgodę na kandydowanie.

Nawiązując ponownie do pkt. 4 obrad prof. M. Niezgódka zapytał o stanowisko Rady wobec ewentualnej kandydatury dziekana Wydziału Biologii na członka Rady Naukowej ICM.

Prof. I. Białynicki-Birula zapytał o zaangażowanie ze strony Wydziału Biologii w działalność ICM; czy były jakieś poważne projekty obliczeniowe realizowane przez pracowników tego wydziału.

Prof. B. Lesyng i prof. M. Niezgódka potwierdzili, że są takie projekty. Prof. B. Lesyng stwierdził także, że wzrasta zainteresowanie bioinformatyką, więc związki między obiema jednostkani będą coraz silniejsze.

Prof. I. Białynicki-Birula interesował się także, czy obecny dziekan Wydziału Biologii zna się - podobnie jak dziekani Wydziału Fizyki i Matematyki - na zastosowaniach informatyki w biologii.

Prof. M. Geller podkreślił zainteresowanie prodziekanów tą tematyką od strony dydaktycznej oraz fakt, że np. biologia molekularna i genetyka stanowi duży fragment działalności ICM.

Prof. I. Białynicki-Birula zaproponował, aby ewentualnym członkiem Rady Naukowej został dziekan lub któryś z prodziekanów wydziału.

Prof. M. Niezgódka poinformował, że wydziałem, który dotychczas w najmniejszym stopniu wykorzystywał możliwości ICM jest Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Przez cały okres funkcjonowania ICM spośród kilkuset zrealizowanych projektów poniżej pięciu projektów było z wydziału matematyki.

Prof. J. Tiuryn, powołując się na własne doświadczenie, podkreślił skomplikowaną - w jego ocenie - procedurę uzyskiwania grantu obliczeniowego w ICM, tj. konieczność wypełnienia formularza oraz złożenia sprawozdania ze zrealizowanego grantu, co - jego zdaniem - może powodować rezygnowanie z korzystania z zasobów ICM.

Prof. I. Białynicki-Birula stwierdził, że problem nadmiernego formalizmu mógłby zostać rozwiązany poprzez przydzielania przez ICM grantobiorcom swoistych opiekunów.

Zdaniem prof. J. Tiuryna, superkomputery nie są pracownikom Wydziału Matematyki niezbędne do realizacji prac badawczych.

Ad. 6. Jako orientacyjny termin kolejnego posiedzenia Rady Naukowej przyjęto przełom września i października br.

Do zrobienia:

Stanowisko Rady Nauki do Ministra Nauki o rozważenie innego niż przyjęty sposobu finansowania ICM z uwagi na jego charakter jako centrum ogólnopolskiego, a nie regionalnego

Powołanie komisji do spraw programów doktoranckich - głosowanie elektroniczne

Powołanie komisji do spraw kadry naukowej ??

Opracowała mgr Grażyna Omarska